#Inspiracje – Krąg Kobiet

Autentyczność, nieocenianie, spokój

Autentyczność, nieocenianie, spokój – z tymi trzema określeniami kojarzy mi się Krąg Kobiet. Zamykam oczy i próbuję jeszcze raz poczuć tę energię, która towarzyszy niesamowitym spotkaniom cudownych kobiet w bezpiecznej przestrzeni.

Krąg Kobiet to nie jest sekta, stowarzyszenie, kult, religia – nic z tych rzeczy. Krąg Kobiet to wspaniała przestrzeń, w której uczestniczą te z nas mające potrzebę emocjonalnego przytulenia, autentyczności, szczerości, energii innych kobiet. To wspaniały czas, w którym możesz powiedzieć co tylko chcesz, lub nie mówić nic. To bezpieczna i przyjmująca atmosfera, to brak ocen, brak komentarzy, brak opinii.

Czasami trudno nam podzielić się troskami i trudnościami przez jakie przechodzimy z najbliższymi, może to oni nas nie słuchają, a może to my boimy się całkowicie odsłonić, a może po prostu nie mamy sióstr, przyjaciółek, koleżanek w naszym życiu. Krąg Kobiet to spotkanie nas, które pragną zaczerpnąć nieco kobiecej energii, które pragną pobyć w akceptującej energii, które są otwarte na spojrzenie na to co „głębiej” bez oceny.

Na obecnym etapie naszej kultury Kobiety mają do spełnienia swoje zdanie. Jest nim pełna akceptacja kobiecej natury, nauczenie się doceniania samych siebie jako kobiet oraz uleczenie głębokiego zranienia kobiecości.

M. Murdock

Kręgi mogą być organizowane tak po prostu, lub dotykać konkretnego zagadnienia albo tematu (np. odwaga, miłość, lęk). Mogą być zwoływane cyklicznie lub spontanicznie. Zdarza się również, że zachęca się uczestniczki do ubrania w sukienki, długie spódnice, ale nie jest to regułą.

Jedna z dziennikarek postanowiła opisać swoją pierwszą przygodę z Kręgiem, dla serwisu naTemat. Chociaż jej opis znacznie odbiega od charakteru Kręgów w których ja uczestniczyłam, ciekawe jest już pierwsze wspomniane przez nią w artykule spostrzeżenie:

Spodziewałam się raczej wysokiej średniej wieku uczestniczek, więc zaskoczeniem było dla mnie to, że dziewczyny w Kręgu miały mniej więcej po 30 lat i wcale nie wyglądały na smutne outsiderki (przyznaje się bez bicia, że w głowie miałam taki właśnie obraz uczestniczek tego typu spotkań), a raczej uśmiechnięte Kobiety z pozytywną energią (choć jak się okazało później mającymi również wiele przykrych i trudnych doświadczeń).

Tak jak wspomniałam wcześniej Kręgi są po to, żeby dać kobiecie przestrzeń i myślą przewodnią jest zdecydowanie „nic nie muszę”, podczas gdy pani Kasia pisze „Ostrzegam – jeśli ktoś raczej niechętnie spędza czas z nieznajomymi i zwykle potrzebuje więcej czasu, by się otworzyć – może się teraz poczuć nieswojo.„. Na Kręgach nie musimy mówić, nie musimy nic robić. Jest to przestrzeń, w której możemy po prostu być pośród innych kobiet.

Czasami jednak Kręgi mogą w nas wzbudzić głęboko tkwiące emocje, lęki, niechęci. Jest to czas warty zastanowienia się nad tym co „w środku” nas kłuje, gniecie, sprawia niewygodę. Na przykład ktoś może opowiadać historię ze swojego życia, która nas wzruszy lub odrazi. Warto zadać sobie pytanie „dlaczego tak się stało?”, „co we mnie zarezonowało” i być uczciwym wobec siebie szukając odpowiedzi.

Kto przychodzi na Kręgi?

Uczestniczkami Kręgów są kobiety. Tak wiele jak kryje się pod tą kategorią, tak również wiele różnych osób przychodzi na spotkania. Są i bardzo młode i całkiem starsze (np. 70 lat), są z dziećmi, bez dzieci, bogate i biedne, znane i anonimowe, na przeróżnych etapach swojego życia. To cudowne doświadczenie znaleźć się wśród tak zróżnicowanego grona osób, gdzie czasem z pozoru wszystko nas dzieli, ale niewątpliwie jedno łączy – jesteśmy kobietami.

Kręgi a duchowość

Często Kręgi Kobiet organizowane są przy szkołach jogi lub innych miejscach, w których patrzy się „głębiej” na człowieczeństwo, bez oceniania, bez doktryn, bez nakazów i tego co wypada. Czasem, Kręgi połączone są z medytacją lub mantrami, które mają nam pomóc jeszcze bardziej usłyszeć siebie, zwrócić do wnętrza i zrelaksować. Nie ma to nic wspólnego z religią ani wiarą, ale właśnie z duchowością.

Ponieważ Kręgi Kobiet zazwyczaj są bezpłatne, a jedyny datek to ten, który pozwoli pokryć koszt ewentualnego wynajmu sali lub herbatki, najczęściej zwoływane są przez zwykłe kobiety, takie jak każda z nas. Kręgi bywają organizowane przez terapeutów, psychoterapeutów lub coachów, ale nie muszą.

Dlatego tez nawiązuję tu do duchowości i humanitaryzmu, ponieważ nie znam zbyt wielu osób, które z własnej woli poświęciłyby prywatny czas na wykonanie kilkugodzinnej nieodpłatnej aktywności na rzecz innych.

Zdarza się też, że kobiety w Kręgach chętnie wracają do swoich korzeni, szukając inspiracji w dawnych spotkaniach naszych babć i przodkiń lub nawet nazywają siebie czule Siostrami lub Wiedźmami (ale nie ma nic wspólnego z czarami czy magią).

Podstawowe zasady Kręgów

Nadrzędną zasadą jest poufność i zachowanie w tajemnicy tego, co usłyszało się na Kręgu.

Drugą, również bardzo istotną – jest nieocenianie i niekomentowanie wypowiedzi innych osób, nieudzielanie rad.

Trzecia, to równość. Każda z uczestniczek jest tak samo ważna i wartościowa.

Gdzie szukać Kręgów Kobiet?

W dzisiejszych czasach, zwłaszcza mieszkając w dużych miastach, informację na temat czegokolwiek najłatwiej jest znaleźć w Internecie. Niektóre z takich witryn pozostawiam Wam poniżej:

Grupy na Facebook:

  • Krąg Kobiet (link)
  • Krąg Kobiet Warszawa (link)
  • Kobiety Zwołujące Kręgi (link)

Portale/Strony Internetowe:

Na Grupie FB strony Kobiet Zwołujących Kręgi jest aktualna lista zawierająca miejsca, w których takie wydarzenia mają miejsce. Link tutaj.

Od czasu do czasu powstają nowe inicjatywy, Kręgi Kobiet online lub Kręgi Kobiet połączone z psychoterapią lub warsztatami samorozwoju.

Source of the picture: https://waw4free.pl/wydarzenie-72127-przeplyw-krag-kobiet-i-mezczyzn-medytacja-online

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s