#CoiJak – wybór ginekologa

Wybór ginekologa, jak i każdego innego fachowca profesjonalisty, któremu mamy powierzyć własne zdrowie i/lub pieniądze, nie jest najłatwiejszym zadaniem. W przypadku lekarza ginekologa dochodzi do tego aspekt, że niejednokrotnie odpowiada on nie tylko za nas, ale też za życie, które w sobie nosimy.

PRYWATNIE CZY PAŃSTWOWO?

Jednym z pierwszych kryteriów przy wyborze często bywa aspekt finansowy. Wizyty prywatne kosztują zazwyczaj od 200zł w górę, w zależności od kwalifikacji i doświadczenia lekarza. Średnia cena to 250-280zł za wizytę, ale niejednokrotnie konsultacja u profesora to od 300zł w górę. Dochodzą do tego ceny badań krwi, których lekarze najczęściej wymagają przy każdej comiesięcznej wizycie. Dlatego taka prywatna opieka ginekologiczna na przestrzeni całej ciąży może wynieść co najmniej 2 000 zł, plus inne dodatkowe koszty (np. badania prenatalne). Za ceną, często jednak podąża komfort dla pacjentki, elastyczność terminów wizyt, miła atmosfera, brak tłoku w poczekalni, szklanka wody lub kawy czy dłuższy czas na wizytę.

Dobrym pomysłem jest w pierwszej kolejności zrobienie rekonesansu w przychodniach publicznych w Waszej okolicy i sprawdzenie jak wygląda proces umawiania się na konsultację. W różnych miastach i miasteczkach może to wyglądać różnie. Czasami żeby dostać się na wizytę trzeba od 7 rano czekać w rejestracji, a czasem można umówić się na konkretną godzinę.

Jeżeli Wasza sytuacja finansowa jest trudna, pytajcie i szukajcie alternatywnych rozwiązań, gdyż takie istnieją!

Przykład z jednej grup na facebooku:

– Dziewczyny powiedzcie mi jeszcze proszę bo nie wiem co zrobić. Mój ginekolog polecił mi zrobić badanie prenatalne które kosztuje 400 zl. Niestety nie stać mnie na takie badanie co mogę zrobić w tej sytuacji?

– Znaleźć kogoś, kto zrobi taniej. Jeśli nie masz 35 lat i obciążonego wywiadu to nie przysługuje Ci ono na NFZ.

– A skąd jesteś? Na Śląsku np. mamy program USG pierwszego i drugiego trymestru za darmo. Trzecie już płatne – ja akurat znalazłam za 300 zł. Poszukaj może gdzieś taniej

– Poszukaj w różnych klinikach. ( Sprawdzaj strony internetowe, profile fb, Instagrama ) Ja idę na darmowe badania ponieważ jakąś klinika robi taką akcję promocyjną i wykonują zupełnie za darmo

KOMPETENCJE TWARDE

WYKSZTAŁCENIE

☑ Po pierwsze, oczywiste i przyjmowane za pewnik – wykształcenie medyczne w kierunku ginekologii. Dzięki licznym portalom i informacjom zamieszczanych na stronach internetowych przychodni oraz klinik mamy możliwość same zapoznać się z tym jaką szkołę ukończył dany lekarz, jakie posiada certyfikaty, szkolenia i dodatkowe kwalifikacje. Możemy wybrać lekarza w trakcie specjalizacji, po specjalizacji lub profesora czy doktora habilitowanego, który nieustannie podnosi swoje kompetencje.

Pamiętajmy, że sam fakt, iż lekarz przyjmuje nas pod swoje skrzydła jako pacjentkę, nie oznacza, że ukończył już cały tok edukacji medycznej w kierunku swojej specjalizacji. Temat ten ostatnio stał się całkiem głośny w wyniku niezdania Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego przez popularną MamęGinekolog, która sama od 11 już lat pracuje z pacjentkami.

Lekarze kończąc studia, rozpoczynają specjalizację i pracują w danym zawodzie. I są wtedy ortopedą, ginekologiem lub pediatrą. Natomiast nie są specjalistą w tej dziedzinie. Specjalistą staje się po wykonaniu stażu, który różnie trwa: od 4 do 6 lat i złożeniu egzaminu PES (Państwowy Egzamin Specjalizacyjny).

Ten egzamin nic nie zmienia. Poza tym, że nie mogę otworzyć przychodni na NFZ, czego i tak nie planuję.

Przykładowa oferta pracy na stanowisko lekarza ginekologa w klinice Medicover stawia tylko (i aż) 3 wymagania:

  • tytuł lekarza specjalisty bądź lekarz w trakcie specjalizacji – po 2. roku specjalizacji
  • prawo wykonywania zawodu
  • umiejętność obsługi komputera

☑ Po drugie, staż lekarza ginekologa ma także niemałe znaczenie (pamiętajcie że staż nie jest równoznaczny z wyższymi kwalifikacjami). Możemy wybrać lekarza dopiero po studiach lub takiego z 40-letnim doświadczeniem w zawodzie. Niektóre pacjentki niechętnie udają się do lekarzy z dużym stażem zawodnym gdyż obawiają się zastosowania względem nich „starych metod” i braku nowoczesności. Z kolei inne unikają młodych lekarzy, gdyż obawiają się, że brak doświadczenia może przełożyć się negatywnie na jakoś świadczenia.

COŚ WIĘCEJ

☑ Lekarz ginekolog, który przeprowadza z nami kontrolne wizyty niejednokrotnie nie posiada uprawnień do wykonywania dokładnego USG (prenatalnego). Dlatego decydując się na wybór lekarza zadajcie sobie pytanie czy zależy Wam aby przez cały okres ciąży spotykać się tylko z jednym specjalistą, czy rozdzielenie badań i konsultacji na dwie różne osoby nie będzie Wam przeszkadzało. Lekarz wykonujący USG powinien legitymować się certyfikatem sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

☑ Dodatkowym atutem lekarza są inne posiadane certyfikacje i akredytacje. Na przykład Fundacja Medycyny Płodowej z Londynu – Fetal Medicine Foundation (więcej o FMF tutaj) publikuje na swojej stronie listę lekarzy z akredytacją praktykujących na terenie całego świata. Możecie ją znaleźć pod tym linkiem. Na stronie wskazane są różne kwalifikacje według których możliwa jest weryfikacja lekarza.

Jako ciekawostka, pełny tytuł Diploma in Fetal Medicine posiada tylko 13 lekarzy w Polsce (na dzień 30 listopada 2021).

☑ Certyfikat PTiG, o którym przeczytamy na stronie Towarzystwa:

Począwszy od roku 2019 Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników proponuje Lekarzom posiadającym specjalizację, oraz będącym w trakcie specjalizacji w zakresie położnictwa i ginekologii, zarejestrowanym jako czynni członkowie PTGiP (opłacający składki) możliwość uzyskania: „CERTYFIKATU POLSKIEGO TOWARZYSTWA GINEKOLOGÓW i POŁOŻNIKÓW POSTĘPOWANIA ZGODNEGO Z AKTUALNĄ WIEDZĄ POŁOŻNICZO-GINEKOLOGICZNĄ DLA CZŁONKA PTGiP” Potwierdzającego nieustanne podnoszenie kompetencji z zakresu Ginekologii i Położnictwa

☑ Certyfikaty Sekcji Ultrasonograficznej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, wspomniany już wcześniej

☑ Certyfikaty Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego

KOMPETENCJE MIĘKKIE

Przez niektórych traktowane jak wymysły, a przez innych absolutne must be. Inteligencja emocjonalna oraz kompetencje miękkie lekarza (czyli umiejętności społeczne i interpersonalne), których od niego oczekujemy to całkowicie indywidualna sprawa, wynikająca w dużej mierze z naszych osobistych preferencji charakteryzujących kontakty międzyludzkie i relacje. Poziom jakiego oczekujemy w rzeczonych kompetencjach miękkich lekarza aby uzyskać własny komfort psychiczny, może różnić się u każdej z nas. Nie da się go określić certyfikatami, dyplomami, kursami ani skalą ilościową. Możemy go zweryfikować jedynie poprzez osobiste doświadczenie spotkania z drugim człowiekiem, w tym przypadku – lekarzem.

Już od wejścia do gabinetu da się wyczuć czy lekarz jest komunikatywny, otwarty, uśmiechnięty, kulturalny, czy traktuje nas z szacunkiem, czy odpowiada na nasze pytania, czy nie wyśmiewa naszych obaw, czy nie umniejsza naszym lękom. Czy może lekceważy to o co się martwimy, czy mówi wyczerpująco, czy rzuca półsłówkami, czy tłumaczy nam zagadnienia w zrozumiały sposób, czy może posługuje się niezrozumiałymi terminami medycznymi. Czy jest wyniosły, czy przystępny, czy delikatny czy bardziej oschły. Tyczy się to zarówno kobiet ginekologów jak i mężczyzn.

Zwróćmy uwagę na fakt, że w okresie ciąży większość z nas jest dużo bardziej wrażliwa, skłonna do płaczu i zdenerwowania. Dlatego to co przed ciążą nas „nie ruszało”, nagle może okazać się jednym z kluczowych elementów wpływających na komfort wizyty w gabinecie lekarza.

CO JESZCZE?

Dla niektórych kobiet ważne jest również to, czy lekarz pracuje w szpitalu, w którym planują rodzić, gdyż to daje im nieco większy komfort psychiczny, że zostaną odpowiednio zaopiekowane. Większość opinii o polskich szpitalach jest raczej negatywna, dlatego świadomość chociaż jednej „przyjaznej duszy” na oddziale może przynieść ukojenie. Dodatkowo lekarz może nam opowiedzieć o tym jak wygląda procedura porodu w danym szpitalu, na co się przygotować. Pamiętajmy jednak, że poród (o ile nie jest zaplanowaną operacją cesarskiego cięcia) może odbyć się o różnej porze dnia i nocy, w różnym terminie, a także podczas ogromnego obłożenia innymi rodzącymi. Może się okazać, że nasz lekarz akurat przebywa poza szpitalem, na wakacjach, urlopie lub po prostu szpital odeśle nas gdzie indziej, gdyż przepełnienie jest tak duże, że brak wolnych miejsc uniemożliwia rodzenie w tej wybranej placówce.

Kobiety, zwłaszcza w pierwszej ciąży, mogą mieć wiele obaw i pytań związanych ze swoim stanem lub pojawiającymi się nagle dolegliwościami. Dlatego też warto zweryfikować czy lekarz którego wybieramy jest dostępny pod telefonem, mailem czy innym środkiem komunikacji poza godzinami naszych wizyt.

Jednym z ostatnich rekomendowanych w tym poście kryteriów, jest wyposażenie gabinetu lekarza. Najczęściej prywatne gabinety medyczne oferują jednorazowe „spódniczki” ginekologiczne, tak aby przechodząc z przebieralni na fotel nie czuć skrępowania, w łazienkach dostępne są podkłady, wkładki, podpaski czy środki do higieny intymnej. Ponadto, nowoczesny sprzęt do badań USG, pozwala kobiecie leżeć w komfortowej pozycji, gdyż ma zapewniony dedykowany ekran, na którym może podejrzeć co dzieje się w brzuchu (nie musi odwracać głowy w stronę lekarza aby zerkać ukradkiem w jego ekran), a nowsze sprzęty w sposób zdecydowanie bardziej czytelny dla laika pomagają zorientować się gdzie jest głowa a gdzie nóżki. W wybranych gabinetach jest też możliwość wykonania USG 4D, które jest cenną pamiątką dla niektórych mam.

GDZIE SZUKAĆ?

W zależności od tego, który aspekt „współpracy” z lekarzem jest dla Was najistotniejszy, zacznijcie od tego właśnie elementu. Jeżeli po pierwsze liczy się dla Was lokalizacja, to wybierzcie potencjalne placówki w Waszej okolicy i spośród dostępnych lekarzy zanalizujcie ich profile pod kątem posiadanych kwalifikacji i doświadczenia.

Są też osoby gotowe zjechać 150km aby spotkać się z wybranym specjalistą raz w miesiącu, gdyż to właśnie ten konkretny lekarz wraz ze swoimi kompetencjami i zapleczem wiedzy sprawia, że czują się bezpieczne.

Jeżeli w okolicy macie wielu wspaniałych specjalistów i trudno Wam się zdecydować na tego jedynego, możecie także skierować swoje kroki w kierunku portalu Znany Lekarz lub grup na Facebooku. Przykładem jest grupa z cyklu Mama radzi mamie [istnieje kilka dedykowanych grup per miasto/region, dlatego poszukajcie w Waszej okolicy, tutaj jest grupa Mama radzi mamie w Warszawie lub grupa Warszawskie Mamy (tutaj) oraz Ciąża w Warszawie i okolicy (tutaj)], a co chwilka powstają też nowe, które zrzeszają kobiety o podobnym terminie porodu (np. Grudniowe Mamy 2018).

Za pomocą lupki macie możliwość przeskanować treść grupy w poszukiwaniu poleceń lekarzy, lub same utworzyć nowy post. Przykład już istniejący:

Hej dziewczyny! Polećcie proszę jakiegoś dobrego ginekologa w Warszawie, może być prywatnie, zależy mi, żeby był/a pro vbac na przyszłość, najlepiej północna część Wwa.

I oczywiście – polecenia z pierwszej ręki (tzw. marketing szeptany). Jeżeli należycie do szczęśliwego grona osób, wśród których ostatnio czas na Baby Boom kwitnie (lub już przekwitł), nie wahajcie się podpytać koleżanek, przyjaciółek, znajomych, kuzynek, sióstr czy cioć o to jakiego lekarza polecają i dlaczego.

Pamiętajcie jednak, że wybór ostatecznie zależy od Was, co więcej – pierwszy wybór nie zawsze musi być tym trafionym. Dlatego zadbajcie o swój komfort i jeżeli nawet pierwszy lub drugi specjalista nie wzbudzi w Was zaufania, szukajcie dalej.

MOJE REFLEKSJE

Zapraszam Was do oddzielnego wpisu z serii #MotherhoodStories, gdzie dzielę się moją osobistą drogą do wyboru lekarza ginekologa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s