#CoiJak – Cykl spotkań z położną

O tym jak wybrać położną i z czym to się w ogóle je pisałam już tutaj. Zachęcam Was do odwiedzenia w pierwszej kolejności właśnie tego wpisu.

A tutaj już dzielę się z Wami bardzo krótkim podsumowaniem przykładowych kilku cotygodniowych spotkań, tak abyście wiedziały czego można oczekiwać oraz czy byłoby to dla Was przydatne rozwiązanie na edukację przedporodową lub w ogóle nie wybieracie się na wizyty do położnej lub szkoły rodzenia a mimo wszystko chcecie wiedzieć co się dzieje na takich spotkaniach. Wiem, że niektóre mamy wolą całkowicie zdać się na intuicję i całkowicie odcinają się od dostępnych informacji i pomocy. Wybór jak zawsze – zależy od Was!

Dodam jeszcze, że moje spotkania z położną odbywają się w ramach szkoły rodzenia, dlatego jest nas tam więcej 🙂 Są to na ten moment jedynie webinaria lub spotkania wirtualne z kamerkami, ale najprawdopodobniej ostatnie sesje – te bliżej rozwiązania – odbędzie się już „w realu”. Za każdym razem jest możliwość zadawania pytań i dyskusji, jeżeli jest taka chęć.

Wiem, że niektórzy nie lubią dużych grup ludzi, dlatego pamiętajcie że na spotkania z położną możecie umówić się również indywidualnie, nie musi to być w ramach szkoły rodzenia jak u mnie. Ja bardzo cenię sobie takie wydarzenia w grupie, gdyż zawsze ktoś zada pytanie, na które ja akurat nie wpadnę, opowie ciekawą historyjkę, albo podzieli się doświadczeniem.

SPOTKANIE 1

Pierwsze spotkanie odbyło się w formie typowo zapoznawczej. Przesympatyczna położna Kasia objaśniła nam zasadę spotkań i po krótce opowiedziała o czym będziemy rozmawiać i jak będzie wyglądała dalsza współpraca. Zapowiedziała, że poleci kilka książek, poradzi jaką piłkę do siedzenia wybrać aby zredukować bóle pleców, oraz zorganizuje prelekcje także innych specjalistów (np. fizjoterapeutki).

Od pierwszego słowa wzbudziła moją sympatię, nie tylko swoją energią, ale też sposobem w jaki przekazywała informację. Zapewniła nas, że ze wszystkim sobie damy radę, a pielęgnacja noworodka to na pewno będzie pikuś. Od razu zrobiło mi się raźniej i poziom mojej wiary w siebie niewiarygodnie poszybował w górę, część lęków całkowicie zniknęła. Niesamowite jak kilka teoretycznie błahych zdań może dodać motywacji i odwagi!

Zaprosiłam na to spotkanie też swojego Partnera, ale okazał się On jedynym mężczyzną w tym zacnym gronie. Mam nadzieję, że na kolejnych spotkaniach tatusiowie również będą dołączać ośmieleni tym pierwszym rodzynkiem 🙂

Za tydzień mamy już spotkać się wszystkie z kamerkami, tak aby się poznać i poczuć tę atmosferę (wirtualnej) grupy.

Pani Kasia poinformowała nas także, że w razie nagłych kwestii możemy dzwonić, pisać emailować, a w razie tych mniej pilnych – przygotować listę pytań na kolejne spotkanie. Dzisiaj było raczej cicho wśród uczestniczek, a pytania zadawałam jedynie ja (dzięki temu dowiedziałam się właśnie o możliwości wyboru dwóch niezależnych położnych), ale mam jednak nadzieję, że odwagi przybędzie dziewczynom (i chłopakom), z każdym kolejnym tygodniem!

SPOTKANIE 2 – Niepokojące objawy w ciąży: krwawienia, plamienia, bóle brzucha i inne

To spotkanie przebiegło bardzo szybko, gdyż żadna z dziewczyn nie miała pytań o niepokojące objawy w ciąży. Pani Położna w skrócie opowiedziała o tym co może wskazywać na konieczność udania się do lekarza lub szpitala a także poleciła nam literaturę przygotowującą do porodu i macierzyństwa:

*„Urodzić razem i naturalnie” Irena Chołuj
*„Poród naturalny” Ina May Gaskin
*„Duchowe położnictwo” Ina May Gaskin
*„Odrodzone narodziny” Michel Odent
*„Narodziny bez przemocy” Frederick Leboyer
*Dla mam posiadających już maluchy: “Drugie dziecko” Naia Edwards
*„Księga ciąży” M. Sears, W. Sears, BJ Snell, L. Holt

SPOTKANIE 3 – Typowe dolegliwości w ciąży i jak sobie z nimi radzić

Spotkanie trzecie odbywało się już z kamerkami. Cudownie było w końcu ujrzeć dziewczyny, posłuchać ich głosów i urealnić te nasze wirtualne meetingi. Każda z nas opowiedziała także o tym kto mieszka w jej brzuszku i w którym dokładnie tygodniu ciąży obecnie jest.
Podczas tego spotkania rozmawiałyśmy o tym jak czułyśmy się w pierwszym trymestrze a jak jest teraz. Większość dziewczyn obecnie czuje się świetnie, ale kilka z nich narzekało na ból pleców, zgagę lub zaparcia. Pierwszy trymestr głównie wiązał się z sennością, nudnościami i zmniejszoną ilością energii.

Z rad jakie uzyskałyśmy, te którymi mogę podzielić się tutaj z Wami to: zaopatrzenie się w probiotyk Lactinova Mama oraz Kwas L-Askorbinowy (z tego co zrozumiałam to jest to po prostu witamina C w proszku) w przypadku zaparć, nabycie piłki do siedzenia i wałka/poduszki podłużnej do spania, co pomoże w przypadku bólów pleców, aktywność fizyczna – jeżeli nie ma przeciwwskazań od lekarza czy nawilżanie powietrza jeśli pojawiają się np. krwawienia z nosa. Pani Położna zalecała także aby unikać słodkich produktów spożywczych, gdyż mogą one doprowadzić u niektórych do pojawienia się stanów zapalnych w drogach rodnych (cukier to substancja prozapalna).

Leciutko zahaczyłyśmy o temat szpitali, ale dokładnie omówiony zostanie w późniejszym terminie. Na ten moment Położna wysłała nam link do listy szpitali referencyjnych, tak abyśmy w razie nagłej potrzeby wiedziały gdzie się kierować.

SPOTKANIE 4 – Profilaktyka infekcji ciążowych i ich wpływ na przebieg porodu i połogu

SPOTKANIE 5 – Emocje w ciąży i ich wpływ na dziecko. Jak sobie radzić z negatywnymi emocjami. Psychiczne przygotowanie do porodu

To było jedno z bardziej „głębokich” spotkań, podczas których każda z nas poruszyła te głęboko skrywane emocje, lęki, obawy. Piękne.

SPOTKANIE 6 – Badania wykonywane w ciąży: laboratoryjne, USG, KTG, GBS i inne
SPOTKANIE 7 – Spotkanie z fizjoterapeutką

W ramach 7-mego spotkania z położną (wciąż online) miałyśmy okazję wraz z fizjoterapeutką przepraktykować kilka ćwiczeń oddechowych przydatnych podczas porodu (oddychanie do łona, oddychanie torem brzusznym przy jednoczesnym rozszerzeniu żeber na boki, oddychanie szybkie przeponą). Zachęciła nas ona również do codziennego ruchu, który stymuluje rozwój dziecka i pozwala uśmierzyć niektóre bóle wynikające ze stanu ciąży.

Pani fizjoterapeutka rekomendowała również uczestnictwo w regularnych zajęciach dla kobiet w ciąży, podczas których praktykowany jest również wspomniany wyżej oddech.

Dodatkowo otrzymałyśmy kilka cennych wskazówek dotyczących ruchu i codziennej aktywności, np. o tym aby wstając z pozycji leżącej robić to bokiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s