#CoiJak – położna środowiskowa

O CO CHODZI Z TĄ POŁOŻNĄ?

Niejednokrotnie kobiety, które są pierwszy raz w ciąży i które nie miały w swoim otoczeniu innych mam rodzących (jak na przykład ja) często czują się bardzo zagubione w gąszczu procedur i procesów związanych z ciążą, porodem i początkami rodzicielstwa w kontekście organizacyjno-formalnym. Skoro już przeszłyśmy przez etap Wyboru Ginekologa, kolejnym ważnym krokiem może być wybór położnej.

Początkowo wydawało mi się, że jest to temat całkiem odległy, ale dzięki grupie na FB dowiedziałam się, że położną można wybrać już na półmetku ciąży! Co ciekawe i smutne zarazem, kiedy pytałam o to mojego ginekologa dostałam informacje, że na razie nie powinnam w ogóle się martwić tym tematem (o tym dlaczego czasami nie warto zaufać w 100% lekarzowi prowadzącemu powstanie osobny post, wspomnę tutaj tylko w skrócie, że gdybym sama nie drążyła tematu to zapewne nie zdążyłabym zapisać się do wybranej przeze mnie szkoły rodzenia, gdyż przyjmuje ona zapisy do 20-ego tygodnia ciąży ze względu na duże obłożenie i limit miejsc!).

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie gov.pl każdej kobiecie ciężarnej przysługują spotkania z położną już od 21-ego tygodnia ciąży:

Położna środowiskowa opiekuje się kobietami w ciąży:

-1 raz w tygodniu od 21 do 31 tygodnia ciąży – maksymalnie 10 wizy

– 2 razy w tygodniu od 32 tygodnia ciąży do porodu – maksymalnie 16 wizyt

Wizyty obejmują:

– rozpoznanie problemów zdrowotnych

– edukację kobiet w ciąży oraz w ciąży wysokiego ryzyka, przygotowującą do porodu i rodzicielstwa.

– Położna POZ przygotowuje plan edukacji przedporodowej dla kobiet w ciąży, w tym dla kobiet w ciąży wysokiego ryzyka. Jest to integralna część dokumentacji medycznej pacjentki. Obejmuje praktyczne i teoretyczne przygotowanie do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa (także w formie świadczeń realizowanych grupowo).

Dopiero podczas uczęszczania do szkoły rodzenia dowiedziałam się, że możliwe jest posiadanie dwóch położnych – jedna z nich opiekuje się nami w ciąży, a druga to ta, która znajduje się w przychodni do której zapiszemy dziecko po urodzeniu (więcej o tym procesie będzie wkrótce na blogu). Może to być jedna i ta sama osoba, ale nie musi!

Jednym z argumentów, przemawiających za tym aby zdecydować się na dwie osobne położne, jest to, że po prostu możemy zaczerpnąć informacji z różnych niezależnych źródeł a dzięki temu mieć dwie osoby, do których możemy „uderzyć” w razie pytań czy wątpliwości 🙂

JAK WYBRAĆ POŁOŻNĄ?

Dla niektórych kobiet temat ten w ogóle nie jest kwestią do zastanowienia, ponieważ mieszkają w mniejszej miejscowości i nie mają większego wyboru – jest jedna przychodnia w obrębie kilku kilometrów. Dla innych, stale mieszkających w tym samym miejscu, nawet dużym mieście – procedury leczenia publicznego są jasne i klarowne gdyż od „zawsze” należą do tej samej przychodni. Jednak jest też całkiem spora grupa kobiet, które noszą ciążę, a następnie rodzą dziecko z dala od domu rodzinnego, w miejscu mniej im znanym lub w ogóle nieznanym (np. niedawno się przeprowadziły) i czują się totalnie zagubione w tym co, jak i kiedy. Nie martwcie się dziewczyny! Właśnie w tym momencie wchodzę ja „cała na biało” i już Wam wszystko tłumaczę!

Jak pisałam już wyżej, możecie wybrać dwie różne osoby na swoje „opiekunki”, w różnych momentach drogi macierzyńskiej. Mi została przypisana położna w trakcie zapisywania się do szkoły rodzenia (o tym procesie powstanie odrębny post). Położna, która zajmuje się mną podczas ciąży nie musi znajdować się na terenie mojej dzielnicy czy miasta ani być ze mną w jakikolwiek sposób związana. Obecnie nasze spotkania i konsultacje i tak odbywają się online, telefonicznie lub mailowo, dlatego mogę w nich uczestniczyć nawet z Hiszpanii 🙂

Warunkiem jest wybór położnej POZ w ramach świadczeniodawców, którzy posiadają umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Nie obowiązuje w tym przypadku zasada rejonizacji. Po dokonaniu wyboru należy złożyć deklarację wyboru położnej środowiskowej w przychodni lub innej placówce medycznej, w której wybrana położna pracuje.

źródło

Z kolei położna środowiskowa, która przychodzi do maluszka po urodzeniu jest to położna która pracuje w wybranej przez nas dla dziecka zaraz po jego urodzeniu przychodni (najczęściej jest to przychodnia w dogodnej lokalizacji, dlatego niejednokrotnie wtedy wybieramy placówki bliżej nas).

Jeszcze w czasie pobytu w szpitalu każda mama musi wypełnić deklarację, w której wskaże przychodnię POZ, do której będzie należał maluch. Szpital ma obowiązek wysłać zgłoszenie i kartę szczepień dziecka ze szpitala do wybranej poradni. Po powrocie ze szpitala do domu wystarczy zadzwonić do poradni i umówić się na patronaż położnej.

źródło

Portal Niebieskiepudelko.pl radzi, że położną można znaleźć także przy pomocy portalu swiatprzychodni.pl: w wyszukiwarkę należy wpisać frazę „Położna (POZ)” i po spacji nazwę miejscowości, w której szukamy położnej. W rezultacie otrzymamy wszystkie placówki medyczne, w których jest dostępna opieka położnej podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Nie zawsze na stronie podane będzie imię i nazwisko położnej, dlatego aby dowiedzieć się więcej, warto zadzwonić do przychodni.

Decyzję o wybranej położnej można zmienić bezpłatnie 2 razy w ciągu roku i za każdy razem w przypadku zmiany miejsca zamieszkania. Każda kolejna zmiana to koszt 80 zł (źródło).

Dodatkowo, jak zawsze, polecam lokalne Grupy Mam na FB, gdzie ilość opinii, wiedzy i doświadczenia, którym dzielą się członkinie jest nieoceniona!

CYKL SPOTKAŃ Z POŁOZNĄ

O tym jak wyglądają moje spotkania z położną i jakie tematy są na nich poruszane piszę w osobnym wpisie. Jeżeli jesteś zainteresowana – zapraszam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s